27 Ekim 2021, Çarşamba

İnsani Hukuk

Stand By Me

Stand By Me

Yakın zamanda çok sevdiği abisini kaybetmiş, yazar ruhlu derin çocuk Gordi; kötü bir ailede yetişmiş ve çevrede ona göre muamele gören Chris; çekingen şişko Vern; ve aralarındaki en dengesiz,en manyağı Teddy Duchamp; işte bu 4 çocuğun samimi, sıcacık, sizleri alıp çocukluğunuza götürecek arkadaşlık hikayesi.

Vern, bir süredir kayıp olan çocuğun cesediyle ilgili bir şeyler duyar ve bunu en yakın arkadaşlarına anlatır. Beraberce bu cesedin peşine düşüp, bulup ünlü olma niyetiyle, ailelerine yalan söyleyip, Oregon ormanlarında uzun bir yola, büyük bir maceraya çıkarlar.

Üzerinden yıllar geçse de geçmişi düşündüğünüzde, sizi, çocuklukta yaşadığınız o küçük maceralar kadar gülümseten, mutlu eden, içinizi ısıtan bir anınız yoktur. İşte film de sizi tam buradan yakalıyor. Filmi izlerken sanki onlarla birlikte, o yaşlarınıza dönüp, o mekanlarda sizde maceraya atılmış gibi hissedeceksiniz.

1986 yılında en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar’a aday olan filmin sonu da tamamı kadar etkileyici: “Sonradan edindiğim hiçbir arkadaş on iki yaşımdakiler gibi olmadı. Kimin oldu ki zaten?” ve şarkı girer: “Stand by Me”