26 Mart 2023, Pazar

İnsani Hukuk

AİHM karnesi düzeliyor

Tarih: 14 Kasım 2013, 15:24 Okunma: 2648

AİHM karnesi düzeliyor

Tazminat Komisyonu 4 bin başvurudan 940'ını karara bağladı. Türkiye, AİHM'de en çok dosyası olan 2'nci ülke durumundan 4'üncülüğe düştü.

 

Türkiye'nin AİHM'deki dosyalarını azaltmak ve "uzun yargılama" ile "kesinleşmiş mahkeme kararlarının yerine getirilmemesi"nden kaynaklı hak ihlallerine bağlı zararların iç hukuk yoluyla karşılanması için Şubat ayında Adalet Bakanlığı bünyesinde "İnsan Hakları Tazminat Komisyonu" oluşturuldu. "Ankara İnsan Hakları Mahkemesi" olarak da adlandırılan komisyon yasa gereği, dosyaları AİHM'de bekleyen kişilere 6 ay başvuru süresi tanıdı. Bu süre içinde 3 bin 958 başvuru yapıldı, Komisyon, 940'ını karara bağladı. 111 dosyada başvuruculara 1 milyon 947 bin 600 TL tazminat ödenmesine karar verildi. Yasa gereği, komisyon kararından tatmin olmayan başvurucunun Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açma hakkı bulunuyor. Bu kapsamda 108 dosyada başvurucular komisyon kararını Bölge İdare Mahkemesi'ne taşıdı. Komisyonun "Tüketilmesi gerekli iç hukuk yolu" olarak kabul edilmesi sonucu Türkiye'nin AİHM karnesinde iyileşme başladı. Türkiye, AİHM'de "en çok dosyası olan 2'nci ülke" sırasından "4'üncü ülke" sırasına yükseldi. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunun açılmasının da etkisiyle AİHM'de Türkiye aleyhine yapılmış başvuru sayısı 16 bin 800'den 13 bin 900'e düştü. AİHM'ye yapılan başvuru sayısına göre ilk dört ülke sıralaması şöyle oldu: Rusya: 23 bin 400, İtalya: 14 bin 650, Ukrayna: 14 bin 200, Türkiye: 13 bin 900.

BAŞVURULAR KESİLMEYECEK

Yasaya göre, AİHM hak ihlalleri nedeniyle yapılan başvuruları "iç hukuk yollarını tükenmemiştir" diyerek kabul edilemezlik kararı vermeye devam ettiği sürece komisyon çalışmasını sürdürecek. AİHM'ye başvurmuş olan bir kişi, oradan verilen "başvurunuz kabul edilmemiştir" kararı kendisine tebliğ edildikten sonraki 30 gün içinde Tazminat Komisyonu'na başvurabilecek.

Kaynak: Sabah

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamıştır. Eğer yorum yapmak istiyorsanız üye girişi yaptıktan veya yeni üye olduktan sonra yorum yapabilirsiniz.