26 Mart 2023, Pazar

İnsani Hukuk

Avukat Olmak Zorlaşıyor

Tarih: 04 Aralık 2013, 11:13 Okunma: 3128

Avukat Olmak Zorlaşıyor

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Avukatların Staj Yönetmeliğinde yapılan düzenlemelerle Hukuk Fakültelerini bitirenlerin eskisi kadar kolay avukat olamayacağını, yakın zamanda 'Staja Kabul Değerlendirmesi' ve 'Staj Yeterlilik Değerlendirilmesi' adıyla sınavların yapılacağını belirtti.

 

 

 

 

 

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, yönetmelik değişikliği uyarınca hukuk fakültesini bitiren aday avukatların bundan sonra eskisi gibi hemen staja başlayamayacağını staja başlayabilmek için “staj kabul değerlendirmesi” isimli sınavdan en az 70 puan alınması gerektiğini belirtti.

 

Baro Başkanı verdiği bilgide “Bu sınavda Türkçe, Mantıksal Akıl Yürütme, Genel Kültür konuları 30 puan değerinde olacak. Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, İdare Hukuku, İdari Yargılama Usulü, Hukuk Felsefesi, Hukuk Sosyolojisi ve Vergi Hukukunu kapsayan alan bilgisi konuları ise 70 puan ağırlığında olacak. Buradan alınacak yeterli puandan sonra aday avukatın elde edeceği başarı belgesi iki yıl geçerliliğini koruyacak.”dedi.

 

Staj bitiminde uygulanacak olan “Staj Yeterlilik Değerlendirmesi” hakkında da bilgi veren Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, bu sınavın da yazılı olarak gerçekleşeceğini, sınavın Mantıksal Akıl Yürütme, Avukatlık Hukuku ve Meslek Kurallarını kapsayan alan bilgisinde yapılacağını belirtti. Başkan Av. Bülent Şarlan, açıklamasında,“Bu sınavdan ise en az 70 puan almak gerekiyor. Her iki sınav yılda üç kez yapılacak. Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanmasını takiben 6 ay içerisinde staja başvuranlar ile stajyer avukatlar değişiklik kapsamı dışında tutulacak.” dedi. 

 

Sınavların ÖSYM ya da anlaşılacak bir üniversiteyle yapılacağı bilgisi de verilirken, bu sayede avukatlık mesleğine girişte önemli bir düzenlemeyle mesleki standartların yükseltilmesi öngörülüyor. 

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamıştır. Eğer yorum yapmak istiyorsanız üye girişi yaptıktan veya yeni üye olduktan sonra yorum yapabilirsiniz.