06 Haziran 2023, Salı

İnsani Hukuk

Avukatlara Operasyon!

Tarih: 18 Ocak 2013, 14:39 Okunma: 1143

Avukatlara Operasyon!

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yasadışı DHKP/C örgütü ve bağlantıları kapsamında çok sayıda adrese şafak operasyonu düzenledi

 

Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi olan 9 avukat gözaltına alındı ve dernek Başkanı Selçuk Kozaağaçlı hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Çevik Kuvvet, Özel Harekat ve helikopter desteğindeki operasyon için saat 04.00’te düğmeye bastı. Daha önceden belirlenen adreslere ayrı ayrı ekipler gitti. Operasyonların hedefinde Çağdaş Hukukçular Derneği ve üyeleri vardı. Çağdaş Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Sevimli, İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay ile üye avukatlar Güray Dağ, Günay Dağ, Gülvin Aydın, Ebru Timtik, Barkın Timtik, Naciye Demir ve Güçlü Sevimli evlerinde gözaltına alındılar. Kolluk kuvvetleri, Dernek Başkanı Selçuk Kozağaçlı’yı ise adresinde bulamayınca Selçuk Kozağaçlı hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Polis ayrıca Okmeydanı’nda da pek çok adrese operasyon düzenledi. Operasyon yapılan adreslerdeki aramalar sürüyor.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Twitter adresinden operasyon şöyle duyuruldu: 
“Halkın Hukuk Bürosuna polis baskını. Gece saat 4’de kapılar kırılarak arama yapılmak istendi. Yasa Cumhuriyet Savcısı olmadan arama yapılamaz demesine rağmen savcı tam 1 saat sonra geldi. Yolu karıştırdığını söyledi. Avukatlık kanunu savcının yol bilgisine kurban. Adaletleri batsın. Şu an C. savcıları HHB de Baro temsilcilerini bekliyorlar arama için.”

İzmir’de gerçekleşen operasyonlarda ise DHKP-C terör örgütüne üye olduğu öne sürülen 17 kişi gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde başlatılan operasyon kapsamında, Dernek Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile çok sayıda avukat hakkında gözaltı kararı alınmasına yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Açıklamada Türkiye’de keyfi tutuklamaların yaşandığının altı çizilerek, “Düşman ceza hukukunu uygulamaya koyan siyasi iktidar toplumsal muhalefeti hukuki açıdan savunmasız bırakmak için saldırıları da özel olarak uygulamaktadır” denildi. 

 

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamıştır. Eğer yorum yapmak istiyorsanız üye girişi yaptıktan veya yeni üye olduktan sonra yorum yapabilirsiniz.