06 Haziran 2023, Salı

İnsani Hukuk

Kürtaj Başvurusu Reddedildi, Öldü

Tarih: 14 Kasım 2012, 15:37 Okunma: 1030

Kürtaj Başvurusu Reddedildi, Öldü

Katolik kilisesinin güçlü olduğu İrlanda Cumhuriyeti'nde kürtaj için yaptığı başvurular reddedilen 17 haftalık hamile Savita Halappanavar hayatını kaybetti.

Hamile Savita Halappanavar ın ölümünün ardından, kürtaj yapmayı kabul etmeyen hastanede soruşturma başlatıldı.

Ailesi, ölen Savita Halappanavar'ın sırtındaki şiddetli ağrılar ve düşük yapma olasılığı nedeniyle, defalarca kürtaj yaptırmak için başvurduğunu söyledi. Aile, bu başvuruların, ceninde hala kalp atışı olduğu gerekçesiyle reddedildiğini belirtti.

Savita Halappanavar 28 Ekim tarihinde öldü. İki gün sonra yapılan otopside, ölüm sebebi septisemi, yani kan zehirlenmesi olarak belirlendi. 31 yaşındaki Halappanavar dişçi hekimiydi.

'CENİNİN KALBİ HALA ATIYOR' DENDİ 
Kocası Praveen, Irish Times gazetesine, eşinin kürtaj taleplerinin, İrlanda'nın Katolik bir ülke olduğu ve ceninin kalbinin hala attığı söylenerek geri çevrildiğini anlattı.

Genç kadının öldüğü Galway Üniversite Hastanesi, yorum yapmayı reddetti; fakat yapılacak adli tıp soruşturmasına her şekilde yardımcı olacağını bildirdi.

Olay hakkında Sağlık Hizmetleri Dairesi içinde de bir soruşturma başlatıldı.

Katolik kilisesinin güçlü olduğu İrlanda Cumhuriyeti'nde, yasal olarak kürtaja, sadece annenin hayatı tehlikede ise başvurulabiliyor. Bu nedenle İrlanda Cumhuriyeti'nden, tahminlere göre binlerce kadının, kürtaj olabilmek için İngiltere'ye geçtiği biliniyor.

3 KADIN İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ'NE BAŞVURMUŞTU
2005 yılında kürtaj yaptırmak için İngiltere'ye geçen üç İrlandalı kadın, İrlanda yasalarındaki sınırlamalar ve belirsizliklerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin birçok maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu.

Mahkeme 2010 yılında verdiği kararda, kadınların "kürtaj hakkı" bulunmadığına ama İrlanda hükümetinin, kadınların mevcut yasalar nezdinde kürtaj yaptırmasının yasal olup olmadığı konusunda, işlerliği olan ve erişilebilir bir mekanizma geliştirmediği için, sözleşmeyi çiğnediğine karar kıldı.

Kaynak: Ntvmsnbc

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamıştır. Eğer yorum yapmak istiyorsanız üye girişi yaptıktan veya yeni üye olduktan sonra yorum yapabilirsiniz.