14 Temmuz 2020, Salı

İnsani Hukuk

Lisanslı tapu elemanları geliyor

Tarih: 04 Şubat 2013, 11:22 Okunma: 866

Lisanslı tapu elemanları geliyor

Türkiye’de her yıl 5 milyon civarında arsa ve konut el değiştirirken tapudaki işlemleri hızlandırıcı bir adım atılıyor.

 

Önümüzdeki yılbaşından itibaren evrak sürecini takip edecek ve imza yetkisi olan lisanslı tapucular görev yapmaya başlayacak. Ev veya arsasını satmak isteyen vatandaş, belirli bir ücret karşılığında işleminin takibini bu kişilere yaptırabilecek. Hak sahibinin sadece son imzayı atmak için tapu dairesine uğraması yeterli olacak. Yeminli mali müşavir gibi çalışacak bu kişiler tüm tapu dosyalarının işlem süreçlerini takip edebilecek. Lisans belgesi alabilmek için tapu mevzuatı ve Borçlar Kanunu’na ilişkin konularda sınava girilmesi gerekiyor. Yıl sonuna kadar yapılması planlanan sınavın ardından tüm işlemleri takip edecek belgeler alınacak. Sistemin tam olarak yürürlüğe girmesiyle birlikte iş yoğunluğu olan, farklı şehirde ikamet eden veya yurtdışında bulunanlar tapu işlemleri için birkaç kez dairelere gitmek zorunda kalmayacak. Gayrimenkul sahibi adına tüm evrakları hazırlayıp takibini yapacak yetkili kişiler, memur gibi attıkları imzadan sorumlu olacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü geçen yıl aracılık faaliyetlerinin belge sahibi kişiler tarafından yapılmasına ilişkin yönetmelik çıkarmıştı.

 

Tapu dairelerinin yeni yapıda varlığını koruyacağının altını çizen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri “Örneğin A şahsının bir gayrimenkul alım satım işlemi var. Lisans belgesine sahip bu kişiler, evrak hazırlanma sürecini hak sahibi adına takip edecek. Yapılan işlerden de memur gibi sorumlu olacak. İşler vekalet alınmış gibi yürütülecek. Ancak tapu müdüründe son imzayı yine gayrimenkulün sahibi atacak.” dedi. Tapu işlemlerini yürütmek için lisans belgelerinin alınmasına 2014 yılı içerisinde başlanabileceği belirtiliyor. Genel müdürlüğün sınavına tapu dairelerinde çalışanların yanı sıra iki yıllık yüksekokul mezunları da girebilecek. Edinilen bilgilere göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde çalışan çok sayıda personel bu sınavın açılmasını bekliyor. Lisans belgesi sınavını kazananların belge alabilmesi için memurluktan istifa etmeleri gerekiyor. Lisanslı tapucuların belgeyi aldıktan sonra kendi bürolarını açmasının yanı sıra büyük emlak şirketlerinde de çalışması bekleniyor. Bu kişiler emlakçılık yapamayacak.

 

Kaynak: http://www.hukukihaber.net/ekonomi/lisansli-tapu-elemanlari-geliyor-h30737.html

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamıştır. Eğer yorum yapmak istiyorsanız üye girişi yaptıktan veya yeni üye olduktan sonra yorum yapabilirsiniz.