26 Mart 2023, Pazar

İnsani Hukuk

Siber savaşın piyonu olabilirsiniz

Tarih: 05 Kasım 2013, 15:15 Okunma: 2690

Siber savaşın piyonu olabilirsiniz

Türkiye internet kullanımı konusunda, dünyaya bakıldığında, listenin sonlarında görülüyor. “İyi haber” der misiniz, bilinmez ama sosyal medya kullanımı konusunda da Türkiye dünya sıralamasında ilk 5'te... Yani sonuç olarak; interneti sosyal medya olarak harika kullanıyoruz ama amacına uygun şekilde çok az kullanıyoruz. Hal böyle olunca da çoğumuz “güvenlik” konusundan bîhaber yaşıyoruz. İşte tam bu noktada, Türkiye “çok kullanılan” bir ülke... Nasıl mı?

İnternet Geliştirme Kurulu Farkındalık, Eğitim ve Rapor Çalışma Grubu Moderatörü Atıf Ünaldı bu sorulara cevap verdi.

“SİBER SALDIRILARDA KULLANILIYORUZ”

Kişisel internet kullanımı konusunda “güvenliğe” ne kadar dikkat ediyoruz?

“Dünya çapındaki siber saldırılarda, zombi bilgisayar olarak kullanılma oranlarımız var ki; bu konuda gerçekten ciddi anlamda kullanılıyoruz. İşin kötü tarafı, buradaki faaliyetler uluslararası suçlar statüsüne girdiğinden; bilgisayarın sahibi eğer saldırının sorumlusu olmadığını ispatlayamazsa, başı büyük derde giriyor.”

CEP TELEFONUNUZUN PİLİ HIZLI MI BİTİYOR?

" Yüklediğimiz programların etki alanlarına, onlara hangi izinleri verdiğimize dikkat etmemiz gerekiyor. Çoğu insanın kendisine gelen aramalardaki numaraların sahibini görmek için yükledikleri bir program, sizin adınıza cep telefonundan istediği herhangi bir numaraya SMS atma hakkını alıyordu. Programın yüklenmesi sırasında hızlıca geçtiğiniz ekranlarda açıkça yazılı olan bu bilgi daha sonra hangi amaçlarla kullanılabilir bunu siz düşünün. Yani cep telefonlarına her önünüze gelen yazılımı yüklememenizi ısrarla öneririm. Cep telefonunuzun pili hızlı bitiyorsa bu konuya dikkat etmek gerekiyor. Bu farkında olmadan cep telefonunuzdan başkalarına bilgi gittiği anlamını taşıyabilir."

“KULLANMADIĞINIZ KAMERALARIN ÜSTÜNÜ ÖRTÜN”

-Bilgisayarlarda antivirüs yazılımlarının yanında, firewall yazılımları da bulundurmak oldukça gerekli.

-Evinizin içinde internete bağlanan hemen hemen bütün cihazların ayrı ayrı birer delikten internete ulaştığını unutmamak gerekiyor. Yani sadece adsl modemin önüne güvenlik kalkanı oluşturmak yeterli değil, her cihazı ayrı ayrı korumalıyız.

-Evinizde bağladığınız, internet kameralarını, bebek monitörlerini sakın fabrika ayarlarında tutmayın. Oldukça etkili bir şifreleme sistemi kullanın.

-Kullanmadığınız cihazları kapalı tutmaya özen gösterin.

-Kullanmadığınız durumlarda kameranızın üzerini örtün, merceği fiziksel olarak kapatın.

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamıştır. Eğer yorum yapmak istiyorsanız üye girişi yaptıktan veya yeni üye olduktan sonra yorum yapabilirsiniz.