06 Haziran 2023, Salı

İnsani Hukuk

Son İki Haftada İki Gazateci Öldürüldü

Tarih: 03 Ocak 2013, 12:00 Okunma: 940

Son İki Haftada İki Gazateci Öldürüldü

Press Emblem Campaign 2012 yılında görev başında öldürülen gazeteci sayısının 141 olduğunu açıkladı.

Press Emblem Campaign 2012 yılında görev başında öldürülen gazeteci sayısının 141 olduğunu açıkladı.

Press Emblem Campaign (PEC) 2012 yılında görev başında öldürülen gazeteci sayısının 141 olduğunu açıkladı.

PEC, 17 Aralık 2012'de 139 gazetecinin öldürüldüğüne dair raporunu açıklamıştı. 21 Aralık'ta Syrian State TV'den Haydar Al-Soumoudi Suriye'de, 23 Aralık'ta Prime Time Channel'dan Thangjam Nanao Singh Hindistan'da öldürüldü.

PEC, dün (2 Ocak) itibariyle Suriye'de bağımsız çalışan Amerikalı gazeteci James Foley'in Suriye'de kaybolduğunu duyurdu. PEC açıklamasında, ailesinin son altı haftadır haber alınamayan Foley'in silahlı insanlar tarafından kaçırıldığını açıkladığı yer aldı. Foley ile beraber Suriye'deki kayıp gazeteci sayısı dörde çıkmış oldu.

PEC Genel Sekreteri Blaise Lempen, Suriye krizi sebebiyle Gilles Jacquier ve Marie Colvin'in öldürülmesiyle başlayan 2012 yılının gazeteciler açısından en kötü yıl olduğunu, şehir merkezlerinde şiddetlenen çatışma sebebiyle sivil-asker ayrımı yapılamadığını, bu yüzden bir çok gazetecinin çatışan iki tarafın da hedefi haline geldiğini açıklamıştı.

PEC raporuna göre 2012, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en çok gazetecinin öldürüldüğü yıl oldu.

Kaynak: bianet.org

Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmamıştır. Eğer yorum yapmak istiyorsanız üye girişi yaptıktan veya yeni üye olduktan sonra yorum yapabilirsiniz.